RSS:

Turnovská vlajka byla opět vidět!

Jindřich Kořínek ,

Uplynulý víkend proběhla v okolí Kutné Hory dvě česká mistrovství - ve sprintu a na krátké trati. Už v pátek se přímo v centru KH běžel sprint. Začínalo se startovat v půl páté, kdy startovaly hlavní kategorie mužů a žen na kutnohorském náměstí, poslední závodníci vybíhali na trať ještě po půl osmé.

V ženách doběhly dvě turnovské závodnice Míša Gomzyk-Omová a Lucka Krafková na 14. a 15. místě z osmadvaceti nejlepších žen ČR, v mužích Petr Fodor na 21. místě z elitní třicítky. Po hlavních kategoriích se začaly připravovat ke startu ostatní. Karanténu pro tyto běžce představovalo asi třicet metrů čtverečních ohraničeného prostoru uprostřed shromaždiště, kde byly k dispozici dva záchody a dva tunely pro úkryt před deštěm na více než sto lidí. Naštěstí tento zážitek naší nejlepší dorostenku Péťu Pavlovcovou vůbec nerozhodil a doběhla si v D16 pro třetí místo se ztrátou necelé minuty. Další turnovské dorostenecké výkony za moc nestály, někomu možná nevyhovovalo nepříjemně deštivé páteční počasí nebo asfaltový podklad, od kterého se nedalo za celou trať odpočinout a na který většina není moc zvyklá. Druhá naše D16 Nikča Kochová skončila na začátku třetí desítky, v D18 Bára Beranová 18., Jana Beranová 23. obě se ztrátou přes tři minuty. V H18 Dan Wolf a Ondra Švirák na konci druhé a třetí desítky.

V sobotu byl start semifinále krátké až po poledni. Převýšení trati většinou nepřesáhlo sto metrů a časy vítězů jednotlivých rozběhů odpovídaly rychlému závodu. Z Turnova si doběhli pro postup do áčkového rozběhu, ve kterém se mělo v neděli bojovat o mistrovské tituly Petr Fodor a Martin Baier (H21), Lucka Krafková (D21), Péťa Pavlovcová a Nikča Kochová (D16), Dan Wolf (H18) a Vítek Zakouřil (H16).

Na neděli bylo předpovídáno chladné počasí, ze kterého nakonec vzešlo sedmadvaceti stupňové parno, které těm, kteří stáli víc než tři hodiny jenom u doběhu, fotili různé zajímavosti a neměli opalovací krém trochu znepříjemňovalo život. Mistrovské kategorie začaly startovat až někdy před polednem. Nejdříve byly na řadě dorostenky, kde Péťa Pavlovcová potvrdila, že patří do trojky, na kterou v D16 nikdo nemá a obsadila druhé místo před páteční sprintovou mistryní Markétkou Novotnou. Nikča Kochová se už na diváckém přeběhu objevila se dvěma soupeřkami, které startovaly za ní, čímž byly její šance na umístění do desítky ztraceny. Pořadatelé v průběhu startu dorostenců avizovali velmi těžký pytlík po diváckém přeběhu. Jejich slova potvrdil na MED se chystající Dan Wolf, který na posledních pěti kontrolách ztratil téměř tři minuty a musel se tak smířit až s druhou desítkou. Vítkovi se závod také nepovedl, znamenal však pro něj jistý postup z béčka mezi áčkaře na příští rok, a proto byl jistě s víkendem spokojen. V ženách se Lucka Krafková umístila na sedmém místě (minutu za velkou bednou), v mužích doběhl desátý Petr Fodor se ztrátou jen tři minuty na úžasně běhajícího Michala Smolu, který porazil druhého Vojtu Krále téměř o dvě minuty.

Janě Omové (D55) se v neděli finále nepodařilo, Jiří Provazník (H55) doběhl čtvrtý se ztrátou necelých dvaceti vteřin na bednu, Míra Folprecht (H50) byl šestý s větší ztrátou.

Myslím si, že krátká byla opravdu pěkná, divácký přeběh skrz celé shromaždiště všichni určitě ocenili a dodal skvělé atmosféře, která při finišování mistrovských kategorií panovala. Další šampionáty jsou naplánovány až na podzim. Mistrovství na klasice, kterou už snad konečně proboha poběžim a MČR štafet a družstev, které patří k naprosto nejlepším závodům za celý rok a které snad taky poběžim, protože jinak se už z toho zbláznim.